Przejdź do treści
Bliscy obcy: Ukraińcy w Polsce
Data/Czas: 14/05/2018 | 17:00-19:00
Lokalizacja: Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu | Wieniawskiego 1 | Poznań

Debata akademicka

Wielokulturowa przez wieki Rzeczpospolita po II wojnie światowej stała się nagle najbardziej homogenicznym etnicznie i wyznaniowo społeczeństwem w Europie. Od tego czasu mieliśmy bardzo niewiele kontaktów z innymi kulturami niż nasza. Chodziliśmy do jednolitych etnicznie szkół, pracowaliśmy w jednolitym etnicznie środowisku. Nawet nasze uczelnie dopiero po 1989 roku w pełni otworzyły się na kontakty z Innymi. Coś zmieniło się dopiero po agresji Rosji na Ukrainę w 2014. Od tego czasu do Polski napłynęło – według różnych szacunków – od 1,0 – 1,5 miliona Ukrainek i Ukraińców.

Przybysze początkowo trafiali głównie do Warszawy i miast wschodniej Polski. Teraz pracują i mieszkają niemal w każdym powiecie. Są naszymi współpracownikami i sąsiadami. W czasie IX Debaty Akademickiej chcielibyśmy wspólnie z Ukraińcami związanymi z naszymi uczelniami zastanowić się nad tym nowym zjawiskiem i jego społecznymi, kulturowymi, ekonomicznymi, demograficznymi i politycznymi konsekwencjami. Chcielibyśmy także dowiedzieć się, czego nasi goście oczekują od nas i powiedzieć im, czego my oczekujemy od nich.

 

W dyskusji wezmą udział:
· dr Olena Gomeniuk, Zakład Ukrainistyki UAM,
· dr Ryszard Kupidura, Zakład Ukrainistyki UAM,
· dr Olena Shelest-Szumilas, Wydział Ekonomii UEP
· dr hab. Jan Polowczyk, prof. UEP, Wydział Gospodarki  Międzynarodowej

 

Organizatorzy:  Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu

 

Źródło: UAM

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.