Przejdź do treści
Białoruś - punkt zwrotny?
Data/Czas: 06/05/2021 | 19:00-19:00
Lokalizacja: | |

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie: Na początku maja ukaże się nowy numer HERITO i tym razem będzie on poświęcony Białorusi. Dlatego właśnie najbliższe spotkanie z cyklu „Złap dystans” będzie poświęcone naszym białoruskim sąsiadom. Białoruś jest nam znacznie bliższa, niż to się na pierwszy rzut oka wydaje, nie tylko ze względu na wspólną historię. Być może jednak o żadnym z naszych sąsiadów nie wiemy tak mało. Postrzegana jako brzydkie kaczątko postradzieckiej transformacji, jest Białoruś często odbierana nieprzychylnie, a niekiedy wręcz niesprawiedliwie. W Polsce Białorusini pozostają zagadką, choć przecież od wielu miesięcy kibicujemy ich demokratycznemu zrywowi.


Jednak kraj naszych sąsiadów to znacznie więcej niż tylko ostatnia europejska dyktatura w starym stylu. O ile w białoruskim numerze HERITO staraliśmy się podzielić naszymi doświadczeniami oraz wiedzą i pokazać kraj, który jest nam niezwykle bliski na wielu poziomach, o tyle w trakcie odbywającej się w ramach cyklu „Złap dystans” rozmowy z Nelly Bekus i Jackiem Purchlą poszukamy odpowiedzi na pytania o to, jak w ciągu ostatnich 30 lat zmieniała się Białoruś i czy wyłącznie na niekorzyść? Jak opowiadać o wspólnym polsko-białoruskim dziedzictwie i czy w trakcie protestów i rewolucji można nie zajmować się włącznie polityką? Jak zachęcić Polaków do odwiedzania i poznawania Białorusi na własną rękę? Jakiego języka używać w mówieniu o współczesnej Białorusi i jej mieszkańcach? Jaka jest dominująca wizja historii Białorusi? Chcielibyśmy, aby ta rozmowa stała się swoistym przewodnikiem po współczesnej Białorusi i jednoczesną zachętą do dalszego jej poznawania na własną rękę.

więcej informacji: Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.