Przejdź do treści
Białoruś 2021: problemy i perspektywy
Data/Czas: 21/06/2021 | 18:00-19:00
Lokalizacja: | |

Heinrich-Böll-Stiftung Warszawa: „Przykro, że o Białorusi szybko zapomniano” – powiedziała Swiatłana Cichanouska odbierając we Wrocławiu Nagrodę im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Czy tak jest naprawdę? Czy nasze zainteresowanie sytuacją w Białorusi będą przyciągać tylko najbardziej dramatyczne wydarzenia, takie jak porwanie samolotu Ryanair czy aresztowanie znanego dziennikarza i działacza polonijnego Andrzeja Poczobuta? Zapraszamy wszystkich na debatę online pt. “Białoruś 2021: problemy i perspektywy”. W dyskusji udział wezmą: Joanna Stolarek z Fundacji im. Heinricha Bölla, dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Toruńskiego oraz Aleś Zarembiuk z Białoruskiego Domu w Warszawie.


LINKI do spotkania
Rozmowę poprowadzi Marcin Wrzos.

Od czasu sfałszowanych wyborów prezydenckich, które odbyły się 9 sierpnia 2020 roku sytuacja wewnętrzna w Białorusi jest bardzo napięta. Cały czas trwają protesty społeczne, na które białoruskie władze reagują w sposób coraz bardziej brutalny. Podczas debaty przyjrzymy się obecnej sytuacji w Białorusi i zastanowimy, jak może rozwinąć się ona w przyszłości. Będziemy chcieli również spojrzeć na walkę Białorusinów o demokrację z perspektywy Unii Europejskiej i Polski oraz odpowiedzieć na pytanie, czy podejmowane przez polskie i unijne władze działania są właściwe i wystarczające.

Uczestnicy:
Joanna Stolarek – dyrektorka warszawskiego biura Heinrich-Böll-Stiftung. Niemiecka dziennikarka i publicystka. Warszawskim biurem Fundacji kieruje od października 2019 r. Studiowała filologię niemiecką, słowiańską i hiszpańską na Karls-Eberhardt-Universität w Tybindze. Zanim oddała się zawodowo dziennikarstwu, była pracowniczką naukową na wydziale ekonomii i prawa gospodarczego na Hochschule für Wirtschaft und Umwelt w Geislingen/Steige.
Agnieszka Bryc – doktor nauk politycznych, adiunkt w Instytucie Politologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, stażystka w Moskiewskim Instytucie Spraw Międzynarodowych przy MSZ FR (2003). Autorka licznych publikacji na temat polityki zagranicznej Federacji Rosyjskiej oraz państw powstałych po rozpadzie ZSRR.
Aleś Zarembiuk – prezes Fundacji Białoruski Dom w Warszawie.
Białoruski Dom, łącząc środowiska wielu białoruskich organizacji opozycyjnych, stał się z czasem „niezależną ambasadą Białorusi”. Działalność Białoruskiego Domu obejmuje między innymi wsparcie lokalnych inicjatyw obywatelskich i niezależnej prasy na Białorusi, analitykę i edukację oraz promocję białoruskiej kultury. W partnerstwie z organizacjami na całym świecie Białoruski Dom włącza się aktywnie w walkę o prawa człowieka.

Heinrich-Böll-Stiftung Warszawa

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.