Dom Spotkań z Historią: Zapraszamy na wernisaż wystawy plenerowej „Bartoszewski. Więcej niż przyzwoitość”, która powstała w ramach obchodów Roku Władysława Bartoszewskiego ustanowionego przez Radę m.st. Warszawy w 100. rocznicę jego urodzin. Dom Spotkań z Historią przypomni tego męża stanu, żołnierza AK, powstańca, opozycjonistę, Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, orędownika dialogu i porozumienia. Wernisaż: 28 kwietnia, czwartek, godzina 14:00. Wystawa w języku polskim i angielskim.
Skwer ks. J. Twardowskiego przy Krakowskim Przedmieściu.
Wystawa powstała pierwotnie w 2015 roku z inicjatywy Kancelarii Premiera i od siedmiu lat jest pokazywana w różnych miasta Polski i Niemiec. Dom Spotkań z Historią we współpracy ze Stowarzyszeniem Skwer Władysława Bartoszewskiego przygotował jej nową wersję, którą przez trzy tygodnie będzie można oglądać na skwerze ks. Jana Twardowskiego w Warszawie.
Wystawa przedstawia najważniejsze wątki biograficzne i przybliża główne obszary działalności Władysława Bartoszewskiego. Opowiada m.in. o jego działalności konspiracyjnej w okupowanej Warszawie, współtworzeniu Rady Pomocy Żydom „Żegota”, doświadczeniu obozowym i powstańczym, o ponad sześcioletnim pobycie w stalinowskich więzieniach, zaangażowaniu opozycyjnym i dziennikarskim, współpracy z Rozgłośnią Polską Radia Wolna Europa i polskimi kręgami emigracyjnymi, wreszcie — o wolnej Polsce.
Ekspozycję tworzą niepokazywane wcześniej zdjęcia z prywatnych zbiorów Władysława Bartoszewskiego oraz kuratora wystawy i jego wieloletniego sekretarza Marcina Barcza.
𝐊𝐮𝐫𝐚𝐭𝐨𝐫𝐳𝐲: Marcin Barcz, Cyryl Skibiński
𝐑𝐞𝐝𝐚𝐤𝐜𝐣𝐚: Katarzyna Madoń-Mitzner
𝐏𝐫𝐨𝐣𝐞𝐤𝐭 𝐠𝐫𝐚𝐟𝐢𝐜𝐳𝐧𝐲: to/studio
𝐏𝐫𝐨𝐝𝐮𝐤𝐜𝐣𝐚 𝐰𝐲𝐬𝐭𝐚𝐰𝐲: Julia Libera
𝐏𝐚𝐫𝐭𝐧𝐞𝐫𝐳𝐲: Stowarzyszenie Skwer Władysława Bartoszewskiego, Muzeum Pana Tadeusza, Ossolineum