Muzeum Pana Tadeusza: W Muzeum Pana Tadeusza w setną rocznicę urodzin Władysława Bartoszewskiego prezentujemy obiekty, które przekazał Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich, a które nie znalazły się w przestrzeni wystawy stałej „Misja: Polska” – odznaczenia, pamiątki, wycinki prasowe, listy, teksty wykładów, a także kalendarze, notatki osobiste oraz zapiski odsłaniające warsztat pracy historyka, publicysty i polityka.
Ekspozycji w salach „Wolność” i „Powidoki” towarzyszyć będzie multimedialny pokaz prywatnych i mniej oficjalnych fotografii z okresu całego życia Władysława Bartoszewskiego. Dodatkowo wyświetlimy fragmenty filmu Witolda Beresia „Droga”. Zaprezentujemy również grę „Warto! Z Bartoszewskim przez Polskę i Niemcy” dostępną jako aplikacja multimedialna w przestrzeni ekspozycji.
W ramach programu wydarzeń towarzyszących wystawie 4 marca 2022 o godzinie 17.00 zapraszamy na transmitowane online sympozjum pt. „Bartoszewski. Inicjator nowych idei”, którego organizatorami są Muzeum Pana Tadeusza i Fundacja Konrada Adenauera.
„Bartoszewski. Dlaczego nie ja?”
wystawa czasowa
4 marca–10 kwietnia 2022
wernisaż: 4 marca 2022, godz. 17.00 (wstęp tylko dla zaproszonych gości, transmisja online)
wystawa dostępna dla publiczności od 5 marca 2022
„Ktoś to przecież powinien zrobić.
Ktoś powinien reagować.
Ktoś powinien się przeciwstawić.
Ktoś powinien protestować.
I ja sobie też zadawałem takie pytania. I znajdowałem odpowiedź:
Jeżeli ktoś, to dlaczego nie ja?”
Władysław Bartoszewski (19 lutego 1922–24 kwietna 2015) – więzień Auschwitz, żołnierz Armii Krajowej, uczestnik powstania warszawskiego, historyk i pisarz. W wolnej Polsce rzecznik pojednania, minister, senator, sekretarz stanu, mistrz ciętej riposty. Nie bał się iść pod prąd, szukał porozumienia ponad podziałami historycznymi i politycznymi. Pracował i działał do ostatniego dnia życia, zgodnie ze swoim mottem: „Dlaczego nie ja?”. Jego publikacje, wywiady, wspomnienia stały się ważną częścią narracji o historii Polski. Po wojnie jako jeden z pierwszych zajął się dokumentowaniem zbrodni hitlerowskich, dziejami Polskiego Państwa Podziemnego oraz Rady Pomocy Żydom „Żegota”. Od lat 60. XX wieku angażował się na rzecz pojednania polsko-niemieckiego i dialogu polsko-żydowskiego. Był świadkiem i uczestnikiem najtragiczniejszych wydarzeń minionego wieku. Mimo tych doświadczeń nie tracił optymizmu ani poczucia humoru.
Patroni
Fundacja Konrada Adenauera
Entropia Słowa
Station of Art Gallery
TVP3 Wrocław
Radio Wrocław
Radio Ram
Radio Wrocław Kultura
Historia.org.pl – Polski Portal Historyczny
Więcej informacji o wystawie: Muzeum Pana Tadeusza