Przejdź do treści
Data/Czas: 24/10/2019 | 18:00-21:00
Lokalizacja: | |

Projekt „Berlin międzywojnia. Preludium do katastrofy” zaplanowany w ramach tegorocznego Festiwalu Conrada i towarzyszący prezentacji instalacji multimedialnej „Gabinet” rozpocznie pokaz pierwszego sezonu serialu „Babylon Berlin”. Obyczajowo-kryminalny watek jest pretekstem do opowieści o Berlinie. Jej autorzy kreślą ją z wielką dbałością o szczegóły i realia tamtych czasów, nawiązując jednocześnie do twórczości artystycznej lat 20. Wiele filmowych kadrów inspirowanych jest słynnymi obrazami Otto Dixa czy Christiana Schada, bohaterowie serialu wyglądają jakby wyszli z rysunków Georga Grosza, a liczne ujęcia swoją formą przypominają sceny z niemieckich filmów ekspresjonistycznych.

 

Kabaret w filmie „Babylon Berlin”, do którego zaglądają wszyscy protagoniści tej historii, to dawne kino Delphi. Położone na obrzeżach miasta, w dzielnicy Weissensee, chętnie wykorzystywane było, podobnie jak jego okolica, jako filmowa dekoracja. To tutaj nakręcono słynny „Gabinet doktora Caligari”.

Film oparty jest na bestsellerowej serii powieści kryminalnych Volkera Kutschera zatytułowanej „Śliska sprawa”, a zrealizowany został przez Toma Tykwera, Hendrika Handloegtena i Achima von Borriesa.

Serial miał premierę w 2017 roku i z budżetem wynoszącym ok. 40 milionów euro jest najdroższą dotychczas niemiecką produkcją telewizyjną i najdroższym serialem nieanglojęzyczny na świecie.

 

Wstęp wolny!
ul. św. Wawrzyńca 15, Kraków

 

Dom Norymberski w Krakowie

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.