Przejdź do treści
Babi Jar – od Holocaustu do współczesności | spotkanie off/on-line
Data/Czas: 04/01/2022 | 18:00-18:00
Lokalizacja: Międzynarodowe Centrum Kultury | Rynek Główny 25 | Kraków

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie: Masakra ludności żydowskiej w Babim Jarze miała miejsce w 1941 roku, ale w czasie powojennym nie tylko nie uczczono pamięci pomordowanych, ale w pobliżu stworzono miejsce składowania odpadów. Dzisiaj trwa walka o pamięć, sposób upamiętniania, źródła finansowania. Zderzają się różne frakcje, stowarzyszenia i koncepcje. Plan budowy wielkiego muzeum Holocaustu przez niektórych jest nazywany „koniem trojańskim” Putina, albo Disneylandem Zagłady, przez innych jest szczerze oczekiwany.
Jak w tej sytuacji nawigować? Jak oddzielić konieczność zachowania pamięci od uwarunkowań politycznych?

Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza 4 stycznia 2022 r. na spotkanie „Babi Jar – od Holocaustu do współczesności”, podczas którego udział w dyskusji wezmą Adam Balcer, Edyta Gawron oraz Anna Wylegała. Spotkanie towarzyszy wystawie „Ukraina. Wzajemne spojrzenia”.
Wydarzenie poprowadzi Paulina Małochleb.

Spotkanie odbędzie się 4 stycznia (wtorek) o godz. 18.00 w Sali Pod Kruki Międzynarodowego Centrum Kultury, Rynek Główny 25. Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc: tel. 12 42 42 809 / promocja@mck.krakow.pl.
Transmisja w czasie rzeczywistym z tłumaczeniem na Polski Język Migowy będzie dostępna na profilu FB MCK.

Adam Balcer – politolog, antropolog kultury, badacz, publicysta. Autor m.in. książki „Turcja, Wielki Step i Europa Środkowa”, książki opublikowanej przez MCK.
dr Edyta Gawron – badaczka, historyczka specjalizująca się w historii współczesnej Żydów. Autorka m.in. „Kraków – czas okupacji 1939-45”.
dr Anna Wylegała – socjolożka, adiunktka w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Autorka książki Przesiedlenia a pamięć. Studium (nie)pamięci społecznej na przykładzie ukraińskiej Galicji i polskich „Ziem Odzyskanych”, współredaktorka tomu „The Burden of the Past: History, Memory, and Identity in Contemporary Ukraine”.
dr Paulina Małochleb – krytyczka i badaczka literatury. Autorka książki “Przepisywanie historii” o literaturze poświęconej powstaniu styczniowemu. Prowadzi blog ksiazkinaostro.pl.

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.