Przejdź do treści
Austria
Data/Czas: 23/10/2018 | 18:00-19:30
Lokalizacja: Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie | Rynek Główny 25 | Kraków

Wykład prof. Włodzimierza Borodzieja

Historia Austrii nie jest ani mniej, ani bardziej skomplikowana niż dzieje jej sąsiadów. Tzw. I Republika (1918–1938) trzykrotnie zmieniała nazwę. Była jednym wielkim polem eksperymentów społecznych i ideologicznych, forum starcia sił tradycyjnie zwaśnionych i całkiem nowych. Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie zaprasza na kolejny wykład z cyklu „1918. Kultura nowej Europy” poświęcony międzywojennej Austrii, który wygłosi prof. dr hab. Włodzimierz Borodziej. Wydarzenie zapowiada naszą wystawę „Architektura niepodległości w Europie Środkowej”, która prezentowana będzie w MCK od 9 listopada br. Z doświadczenia II wojny światowej polityczne elity wyciągnęły wnioski, czyniące z tzw. II Republiki (od 1945 r. do dziś) kraj unikalny w skali Europy, nie tylko Środkowej. W roku 2018 Austria ponownie – jak monarchia habsburska – jawi się miejscem eksperymentu ważnego dla nas wszystkich, którego wynik nadal pozostaje otwarty.

 

Prof. dr hab. Włodzimierz Borodziej (ur. 1956 r.) – magisterium w Instytucie Historii Uniwersytetu Warszawskiego 1979, doktorat i habilitacja tamże 1984 i 1991, profesor od 1996, profesor zwyczajny od 2004. Zatrudniony w IH UW od 1979. Urlopowany w okresie 1991–1994 w związku z pełnieniem funkcji dyrektora generalnego w Kancelarii Sejmu RP. Prorektor UW 1999-2002. Gościnnie wykładał na Uniwersytecie w Marburgu oraz Uniwersytecie im. Schillera w Jenie. Do 2016 dyrektor Imre Kertész Kolleg w Jenie, od 2016 – przewodniczący Rady Naukowej IKK. Redaktor naczelny serii Polskie Dokumenty Dyplomatyczne, wydawanej przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych (od 2005 r. do 2017 r. 24 tomy). Był przewodniczącym rady naukowej Centrum Badań Historycznych w Berlinie, jednostki PAN, a także członkiem Komitetu Nauk Historycznych PAN. Powołany na przewodniczącego Rady Naukowej Domu Historii Europejskiej w Brukseli.

 

 

Wykład organizowany jest w ramach Dni Austrii przez MCK i Konsulat Generalny Austrii w Krakowie.

 

 

Cykl wykładów „1918. Kultura nowej Europy” stanowi rodzaj wprowadzenia do historii i kultury krajów Europy Środkowej w okresie międzywojennym. Choć traktat wersalski przyniósł Europie upragniony pokój, a wielu narodom wolność, to jego postanowienia stanowiły także przyczynę rozczarowań. Kolejne wykłady nakreślać będą różnorodność sytuacji politycznej i społecznej w poszczególnych państwach po I wojnie światowej oraz ukazywać jak nowe realia odcisnęły się w kulturze i sztuce.

 

Źródło: Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.