Przejdź do treści
Data/Czas: 02/04/2019 | 18:00-21:00
Lokalizacja: Austriackie Forum Kultury | Próżna 7/9 | Warszawa

Tytuł naszego nowego projektu należy rozumieć dwojako. Z jednej strony, jako „laboratorium krytyczne” postrzegamy samą literaturę austriacką, która raz po raz podejmuje krytyczną analizę otaczającej rzeczywistości. Z drugiej strony, podczas spotkań w ramach tego cyklu chcemy stworzyć swoiste „laboratorium”, w którym będziemy starali się rozwijać sztukę krytycznej rozmowy o literaturze. Będą nas interesować szczególnie żywotne utwory literackie, jak również teksty o charakterze eseistycznym, zwłaszcza takie, które uczą krytycznego spojrzenia na literaturę i rzeczywistość. Konieczna REJESTRACJA: laboratorium.krytyczne@gmail.com, ilość miejsc ograniczona.

 

“Austria. Laboratorium krytyczne” – nowy cykl seminariów w AFK
Spotkanie pierwsze: Elfriede Jelinek – Lekcja protestu
Prowadzenie: Monika Szczepaniak (UKW), Artur Pełka (UŁ), Adam Lipszyc (PAN)
Lektura: Część IV. “Historia i społeczeństwo”, s. 239-334, w: Elfriede Jelinek, Moja sztuka protestu. Eseje i przemówienia

 

Elfriede Jelinek, Moja sztuka protestu. Eseje i przemówienia
Redakcja: Agnieszka Jezierska i Monika Szczepaniak
Przekład: Karolina Bikont, Marek Cieszkowski, Agnieszka Jezierska, Elżbieta Kalinowska, Tomasz Ososiński, Artur Pełka, Monika Szczepaniak, Lucyna Wille i Anna Wołkowicz
Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2012

 

We wspaniałych esejach zebranych w tym tomie Elfriede Jelinek kieruje swoją uwagę ku samej naturze języka i myślenia, ku rozmaitym postaciom świata literatury i sztuki takim jak Ingeborg Bachmann, Bertolt Brecht czy Franz Kafka, wreszcie – ku sprawom społeczno-politycznym. Sławi mistrzynie i mistrzów pióra czy teatru, piętnuje fałsz i podłość, skrywające się w samym języku. Jej przewrotna eseistyka, która bez wahania przełamuje granicę między literaturą a tekstem krytycznym, to wielka lekcja protestu.

Patronat: Literatura na Świecie www.literaturanaswiecie.art.pl
Organizatorzy: Austriackie Forum Kultury, Uniwersytet Muri im. Franza Kafki

 

Źródło:  Austriackie Forum Kultury

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.