Przejdź do treści
Artysta. Szaman/Artystka. Szamanka OPEN CALL
Data/Czas: 07/09/2021 - 08/09/2021 | 15:00-15:00
Lokalizacja: | |

Goethe-Institut Krakau, Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego i Współczesna: Open call jest jednym z wydarzeń wchodzących w skład obchodów 100 urodzin Josepha Beuysa, organizowanych przez Goethe-Institut Kraków oraz Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego pod wspólnym hasłem „Beuys. Artysta.Szaman.”Szaman to ten który „widzi i czuje więcej”. Joseph Beuys w postaci artysty-szamana widział potencjał nowej autentyczności, zapomnianej i zagubionej w społeczeństwie o narzucanych społecznie normach i zasadach. Kim jest dzisiaj artysta-szaman? Jakie znaczenie może mieć powrót do rytualności sztuki? Co znaczyć może ta koncepcja w kontekście działań współczesnych ruchów ekologicznych, społecznych bądź politycznych?

Sztuka nie powinna być praktyką skierowaną do ograniczonej publiczności, ale wieloaspektową operacją “rzeźby społecznej”, składającej się z interdyscyplinarnych idei, symbolicznych działań, czy wieloaspektowych dyskusji, które stawiać mają sobie za cel stworzenie miejsca dla zmian społecznych. Jedną z dróg jest odnowienie relacji człowieka z naturą i z samym sobą, ochrona przyrody zamiast jej eksploatacji, powrót do własnej autentyczności i duchowych korzeni. Sztuka może stać się praktyką, w której społeczeństwo ma możliwość rozpoczęcia nowego życia w relacji ze swoim materialnym i duchowym otoczeniem.

Joseph Beuys, określany często mianem szamana sztuki, widział w niej potencjał inicjowania zmian.
Prace wysyłane na Open call wychodząc od koncepcji współczesnej postaci artysty/artystki szamana/szamanki powinny zadawać pytania o zmiany, problemy i rytuały w obrębie działań artystycznych, mogące mieć potencjał rozwinięcia koncepcji rytualności sztuki we współczesnym kontekście, zarówno w skali społecznej, jak i indywidualnej.

Termin przyjmowania zgłoszeń: 26.07.2021- 8.09.2021 r.
Więcej informacji

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.