Przejdź do treści
Arcybloki – o berlińskiej wystawie Interbau 1957
Data/Czas: 11/12/2018 | 18:00-20:00
Lokalizacja: Goethe-Institut Krakau | Rynek Główny 20 | Kraków

Wystawa Interbau (Internationale Bauausstellung – IBA) zorganizowana w 1957 w Berlinie Zachodnim w dzielnicy Hansaviertel, zajmuje wyjątkowe miejsce wśród innych edycji IBA. Nie tylko gwiazdorskie nazwiska uczestniczących w niej architektów, wśród których znaleźli się m.in. Alvar Aalto, Jacob Berend Bakema, Johannes Hendrik van der Brook, Le Corbusier, Walter Gropius, Arne Jacobsen, Oscar Niemeyer, Max Taut, nie tylko niezwykle efektowny zespół wielo- i jednorodzinnych modelowych domów, który pozostał po tym wydarzeniu w tkance miejskiej Berlina, ale przede wszystkim kontekst zimnowojennej rywalizacji, decydują o tym, że tę, legendarną już ekspozycję interpretować można na wielu poziomach: architektonicznym, społecznym i politycznym. Berlińska IBA z 1957 roku zbiegła się z czasem Odwilży w Polsce.

Wystawa odwiedzana licznie przez polskich architektów, komentowana w prasie codziennej, odbiła się w naszym kraju szerokim echem. Wykład Doroty Jędruch będzie dotyczył kontekstu politycznego i kulturowego berlińskiej IBA, reakcji, jakie wzbudziła w swoim czasie oraz jej faktycznego lub domniemanego wpływu na wielkoskalową architekturę mieszkaniową powojennej Europy.

 

Wydarzenie jest częścią organizowanego od 2017 roku przez fundację Instytut Architektury i Goethe-Institut Krakau cyklu debat architektonicznych ELEMENTY ARCHITEKTURY. Tematem tegorocznej edycji cyklu są BLOKI.
Więcej informacji tutaj.

 

Dorota Jędruch – absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Interesuje się architekturą nowoczesną (szczególnie w jej aspekcie społecznym) i sztuką współczesną; autorka pracy doktorskiej na temat trzech modeli społecznej architektury francuskiej w XX w. reprezentowanych przez Le Corbusiera, Émile’a Aillauda i Ricarda Bofilla. Kuratorka wystaw, m.in Objects (Pawilon Polski na 14. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji, 2014), Wreszcie we własnym domu. Dom polski w transformacji w ramach 8. Festiwalu Warszawa w Budowie (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Warszawy, Instytut Architektury 2016), Odwilż 56 – Cracovia 65. Architektura Witolda Cęckiewicza (Muzeum Narodowe w Krakowie, 2017/2018). Członkini zarządu fundacji Instytut Architekt.

 

Źródło: Goethe-Institut Krakau

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.