Przejdź do treści
Antyczni prekursorzy Freuda? Sny i ich znaczenie w świecie grecko-rzymskim / dr Rafał Matuszewski
Data/Czas: 19/07/2022 | 13:00-13:00
Lokalizacja: Austriackie Forum Kultury | Próżna 7/9 | Warszawa

AFK: Zapraszamy do Austriackiego Forum Kultury na wykład dr. Rafała Matuszewskiego “Sny i ich znaczenie w świecie grecko-rzymskim”. Wykład inauguruje cykl “Lunchtime Lectures”, który przybliża nam tematy z różnych dyscyplin nauki i pozwala poznać zakamarki wiedzy, do których prawdopodobnie sami nie mielibyśmy okazji zajrzeć. Gdy pod koniec 1899 r. ukazała się po raz pierwszy – w nakładzie zaledwie 600 egzemplarzy – pozycja Die Traumdeutung wiedeńskiego lekarza Zygmunta Freuda, nikt nie mógł przypuszczać (zwłaszcza, że owych 600 egzemplarzy nie udało się sprzedać nawet w ciągu ośmiu lat po wydaniu), że dzieło to stanie się jedną z najpopularniejszych i najbardziej wpływowych książek XX wieku.

Książka ta nie powstałaby jednak, gdyby jej autor nie zetknął się z dorobkiem antyku grecko-rzymskiego i nie postanowił czerpać z niego pełnymi garściami. Ślady wpływu autorów starożytnych na Freuda znać na niemal każdej stronie jego dzieła, a miejsce szczególne należy się tu Artemidorowi – autorowi jedynego ocalałego antycznego traktatu o sztuce interpretacji snów. Wykład przybliży teorie i metody interpretacji snów w starożytności oraz niektóre podstawowe problemy związane z badaniem snów i ich znaczenia.
dr Rafał Matuszewski — pracownik Wydziału Nauk o Starożytności Uniwersytetu w Salzburgu, Junior Fellow w Polskim Instytucie Studiów Zaawansowanych PIASt. Zainteresowania naukowe: historia kultury i społeczeństwa Grecji i Rzymu; religia, mity i magia w starożytnych kulturach obszaru śródziemnomorskiego; historia ciała i płci; sen i marzenia senne w ujęciu historycznym.
19.07.2022 (wt.)
13:00
Austriackie Forum Kultury w Warszawie

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.