Przejdź do treści
Data/Czas: 01/03/2020 | 12:00-12:00
Lokalizacja: Europejskie Centrum Solidarności | Plac Solidarności 1 | Gdańsk

Za odwagę i zaangażowanie w obronę praw pracowniczych spotkało ją wiele represji, łącznie z zamachem na jej życie. Do planowanej emerytury brakowało jej pięć miesięcy, gdy została dyscyplinarne zwolnienie z pracy w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, gdzie była operatorką suwnicy. To właśnie wyrzucenie z pracy Anny Walentynowicz (1929–2010), działaczki Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, stało się bezpośrednią przyczyną wybuchu strajku w Sierpniu ’80. Wydarzenia, które nastąpiły potem, zmieniły bieg historii. Podczas spaceru odkryjemy karty z życia Anny Walentynowicz dowodząc, jak znaczący ślad odcisnęła w historii walki o wolność. Zaprezentujemy też unikatowe dokumenty ze zbiorów archiwum ECS, związane z postacią słynnej suwnicowej.

 

przewodnik | Monika Krzencessa-Ropiak Historyk, archiwista i romanista. W Europejskim Centrum Solidarności pracuje od 2009 roku. Od początku sprawowała pieczę nad zasobem muzealno-archiwalnym. Kierownik działu Archiwum i Organizacji Wystaw. Odpowiedzialna za stworzenie programu merytorycznego zbiorów archiwalnych ECS, budowę i organizację zasobu, w tym pozyskiwanie, gromadzenie, opracowywanie naukowe. Absolwentka Wydziału Filologiczno-Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wydziału Humanistycznego w Nantes we Francji. Zatrudniona przez władze regionu Loire – Atlantique (Francja) w ramach projektu Cercles Europe, mającego przybliżyć historię i kulturę państw europejskich gimnazjalistom francuskim (1999–2000). Pracownik Oddziałowego Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku (2001–2009).

– Interesują mnie indywidualne historie naszych darczyńców, a także to niezwykłe zainteresowanie polską Solidarnością, czego dowodem są kolekcje zbiorów ECS pochodzące z różnych stron świata – mówi Monika Krzencessa-Ropiak. – Zajmowałam się między innymi przygotowywaniem dokumentacji archiwalnej na potrzeby ich ekspozycji na wystawie stałej, gdzie z przyczyn konserwatorskich często prezentowane są… kopie.

 

termin | 1 ,marca , niedziela, godz. 12.00
miejsce | ECS (pl. Solidarności 1), wystawa stała
wstęp | bilet: 25 zł/os. – bilet normalny lub 20 zł/os. – bilet ulgowy (kasy ECS) + rezerwacja

fot. Leszek Biernacki / Zbiory ECS

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.