Przejdź do treści
Andrzej Kopacki "21 wierszy w przekładzie i szkicach"
Data/Czas: 15/02/2022 | 18:00-18:00
Lokalizacja: | |

Austriackie Forum Kultury: Andrzej Kopacki „21 wierszy w przekładzie i szkicach “ (wyd. Officyna 2021) rozmowa o książce – udział biorą Andrzej Kopacki i Jacek Buras. To nie jest tradycyjna historia literatury ani podręcznik przekładoznawstwa. Andrzej Kopacki przełożył dwadzieścia jeden wierszy niemieckojęzycznych (od Goethego do dzisiaj) i opatrzył ich polskie wersje autokomentarzem translatorskim.

Przekłady i szkice składają się tu na autorski układ figur poetyckich i dyskursów: od historycznoliterackich kamieni milowych (Goethe, Hölderlin) i wędrujących motywów (Trakl, Huchel) przez fenomeny estetyczne (Hofmannsthal, Rilke) i historię polityczną (Brecht, Eich), po problematykę żydowską (Lasker-Schüler, Ausländer) i toposy, takie jak natura versus kultura (Benn, Enzensberger). Książka o dwudziestu jeden wierszach dostarcza także materiału dowodowego na rzecz tezy, że przekład literacki przydaje się jako metoda literaturoznawcza. Jeśli pożytki płynące z jego lektury domagają się certyfikatu, znajdą go tutaj po wielekroć. (z okładki książki)

Organizacja: Goethe-Institut w Warszawie, Austriackie Forum Kultury w Warszawie we współpracy z wydawnictwem Officyna.

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.