Przejdź do treści
Data/Czas: 09/04/2020 - 23/04/2020 | 19:00-18:00
Lokalizacja: | |

Teatr Studio: Kafka nie popłynął do Ameryki. Grzegorzewski nie robił spektakli w necie. Zbigniew Bzymek (wieloletni członek nowojorskiej grupy The Wooster Group) i kompozytor Andrew Maillet – tworzą na podstawie scenariusza Jerzego Grzegorzewskiego nowy video-teatr.

 

“Ameryka” – jest to pierwsza część “Trylogii Samotności” – rodzaj intuicyjnej projekcji na temat uczuć, obsesji i kompleksów tego (z punktu widzenia europejskiego – niedojrzałego) kraju.
Bzymek, który wyjechał z Polski do Ameryki jako 5-letnie dziecko, mierzy się z symbolem dziecka – którego Kafka używa, aby opisać swoją fantazyjną podróż do kraju nakazanej amnezji, niewinności i otwartości.

Kafka nigdy nie był w Ameryce i nie dokończył pisać swojej amerykańskiej powieści o 16-letnim chłopcu wyrzuconym z domu za to, że przespał się z 36-letnią służącą. W wersji Bzymka jest to fikcyjny symboliczny – nieco młodszy – dzieciak (obiekt naszej troski) wykreowany głosowo przez Dominikę Ostałowską.

Praca opiera się na autorskim scenariuszu Jerzego Grzegorzewskiego i stosuje zbiegi czasowe i przeplatane skojarzeniowo dialogi. Jest to rodzaj snu lub niebiańskiego spotkania postaci.

Ameryka(nie)
tekst Franz Kafka
adaptacja Jerzy Grzegorzewski
współpraca wideo Robert Mleczko

aktorzy: Dominika Ostałowska, Andrzej Szeremeta, Natalia Rybicka, Tomasz Nosinski, Stanisław Brudny

 

Teatr Studio

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.