Przejdź do treści
Alois Hotschnig, Justyna Sobolewska, Krzysztof Tkaczyk - DE/PL - spotkanie autorskie
Data/Czas: 10/11/2022 | 18:00-18:00
Lokalizacja: Austriackie Forum Kultury | Próżna 7/9 | Warszawa

Austriackie Forum Kultury: Spotkanie autorskie z Aloisem Hotschnigiem z okazji polskiego wydania jego zbioru opowiadań „Na siedząco lepiej się ucieka”, Wyd. OD DO, listopad 2022. Z autorem rozmawiają Justyna Sobolewska i dr hab. Krzysztof Tkaczyk (UW). Fragmenty czyta Andrzej Mastalerz. Tłumaczenie konsekutywne: Maciej Zgondek. Wielka sztuka Aloisa Hotschniga polega na tym, że z nieodpartą siłą angażuje on czytelników jako obserwatorów niby to pozornych, codziennych zdarzeń i pozwala im dostrzec rzeczy dziwne i szczególne. Bohaterowie prezentowanych tu w jednym tomie dwóch zbiorów opowiadań „Dzieci to nie uspokajało” oraz „Na siedząco lepiej się ucieka” kierują się w swoich działaniach nie do końca jasnymi i zrozumiałymi motywami, które czytelnicy mają dopiero zgłębić i odkryć.

Często, zwłaszcza w drugim z obu tomów, protagonistami są starsze osoby przebywające w domu opieki społecznej, spokojnej starości, przychodni lekarskiej itd. Żyją pogrążone we wspomnieniach o pięknej, nierzadko interesującej przeszłości, o wycieczkach i wyjątkowych doświadczeniach egzystencjalnych. Demencja, Alzheimer, starość, śmiertelna choroba to obecnie ich rzeczywistość. Ale Alois Hotschnig na ogół nie popada w melancholię, lecz okrasza swoje precyzyjnie przemyślane prozy dużą dozą humoru, ironii, groteski i absurdu.
Alois Hotschnig „Na siedząco lepiej się ucieka”, wyd. OD DO, listopad 2022
Przekład: uczestniczki i uczestnicy warsztatów translatorskich Austriackiego Forum Kultury prowadzonych przez Sławę Lisiecką: Anna Mużdżak, Joanna Diduszko, Beata Kamińska, Krystyna Schmidt, Magdalena Kaczmarek, Ewa Ziegler-Brodnicka, Karolina Pawlaczyk, Waldemar Fortuna, Paweł Wasilewski, Andrzej Sosnowski, Tadeusz Skwara, Agnieszka Szybiak, Paweł Dydak, Zofia Sucharska, Agnieszka Jarzębowska

Alois Hotschnig (ur.1959) mieszka w Innsbrucku (Austria). Studiował medycynę, germanistykę i anglistykę. Jest niezwykle cenionym autorem wierszy, prozy, sztuk teatralnych i słuchowisk radiowych. Jego twórczość spotyka się z ogromnym uznaniem czytelników i krytyków literackich. Prawie każda opublikowana przezeń książka jest nagradzana. W 1989 roku otrzymał za opowiadanie „Aus”, a rok później za zaprezentowane w Klagenfurcie podczas bardzo prestiżowego konkursu literackiego im. Ingeborg Bachmann opowiadanie „Eine Art Glück” nagrodę kraju związkowego Karyntii. W tym samym roku ukazała się powieść „Leonardos Hände”, uhonorowana nagrodą im. Anny Seghers. W 1994 roku odbyła się w Wiedniu premiera sztuki teatralnej „Absolution”. W 2000 roku opublikowano drugą powieść Hotschniga „Ludwigs Zimmer”, za którą autor otrzymał w 2002 roku nagrodę im. Italo Svewo, a w 2008 nagrodę im. Ericha Frieda. W 2006 ukazał się tom opowiadań „Die Kinder beruhigte das nicht”, a w 2009 roku „Im Sitzen läuft es sich besser davon”. W 2011 roku wyróżniono Hotschniga nagrodą im. Gerta Jonkego, w 2022 zaś nagrodami Christine Lavant za powieść „Der Silberfuchs meiner Mutter“ oraz Mainzer-Stadtschreiber 2023.

W magazynie „Wizje” ukazały się w 2019 roku fragmenty opowiadań „Aus” i „Eine Art Glück” w przekładzie Sławy Lisieckiej: https://magazynwizje.pl/alois-hotschnig-dwa-fragmenty/
10.11.2022 (czw.)
18:00
Austriackie Forum Kultury, Próżna 7/9, Warszawa
Po polsku i niemiecku z tłumaczeniem konsekutywnym na polski
Wstęp wolny
Organizacja: Austriackie Forum Kultury
Partnerzy: Wydawnictwo OD DO, Magazyn “Wizje”

Foto Alois Hotschnig © Rupert Larl

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.