Przejdź do treści
Data/Czas: 16/12/2019 | 18:30-18:30
Lokalizacja: Aula Główna SGH | al. Niepodległości 162 | Warszawa

SKN Spraw Zagranicznych: Szanowni Państwo, Na 2019 r. przypadają ważne rocznice 20-lecia obecności Polski w NATO i 15-lecia w Unii Europejskiej. Są to symboliczne wydarzenia w historii naszego kraju oznaczające ostateczne zerwanie z epoką żelaznej kurtyny i wyznaczające zupełnie nowe realia dla funkcjonowania naszego państwa. Od tego momentu Polska została objęta ochroną Paktu Północnoatlantyckiego, a odwieczne zagrożenie z Zachodu i Wschodu zostało praktycznie zażegnane. Wejście do Unii Europejskiej wprowadziło nasz kraj w krąg państw zachodnich i umożliwiło rozwój na bezprecedensową skalę w prawie każdym aspekcie życia. Kolejne polskie rządy po 1989 roku były zdeterminowane by Polska stała się członkiem NATO, pomimo sprzeciwów Rosji i braku nadmiernego entuzjazmu ze strony Zachodu.

Podobną postawę dążenia w kierunku zachodnim prezentowało społeczeństwo, które w referendum europejskim z 2003 r. w 77,5% zagłosowało za UE przy blisko 59% frekwencji.

 

Czy jednak polska droga do NATO i UE była usłana różami jak może się dziś wydawać? Jakie obawy i nadzieje żywiono w ówczesnej Polsce? Jak trudne i pracochłonne w istocie były zabiegi dyplomatyczne i negocjacje prowadzące do przyłączenia? O tym wszystkim opowie Aleksander Kwaśniewski, prezydent RP w latach 1995-2005, którego prezydentura przypadła na oba te wydarzenia. Po wystąpieniu Pana Prezydenta przewidziany jest czas na sesję Q&A.

Organizatorzy przypominają, że do udziału w wydarzeniu konieczne jest wypełnienie krótkiego formularza: https://forms.gle/68LWpEgWRX1KbttS7

 

SKN Spraw Zagranicznych

 

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.