Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN: Dołącz do akcji Żonkile na znak, że #ŁączyNasPamięć! 77 lat temu, 19 kwietnia 1943 r., wybuchło powstanie w getcie warszawskim – największy zbrojny zryw Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwsze powstanie miejskie w okupowanej Europie. Akcja Żonkile upamiętnia to wydarzenie. W siedmiu poprzednich edycjach nasi wolontariusze rozdawali papierowe żonkile – znak pamięci o tych, którzy uczestniczyli i zginęli w powstaniu. W tym roku przenosimy akcję do internetu! Zostań w domu i pokaż w mediach społecznościowych, że mimo wyjątkowych okoliczności, #ŁączyNasPamięć.
Jak dołączyć do #AkcjaŻonkile?
Pobierz szablon żonkila ze strony www.polin.pl/pl/zonkile, wydrukuj go i złóż (według instrukcji wideo). Zrób zdjęcie z żonkilem i opublikuj je w swoich mediach społecznościowych. Oznacz je koniecznie hashtagami: #ŁączyNasPamięć oraz #AkcjaŻonkile.
Dodaj nakładkę na swoje zdjęcie profilowe: bit.ly/akcjaZonkile_nakladka
Udostępnij specjalną żonkilową grafikę, która pojawi się 19 kwietnia na profilu Muzeum POLIN. Pamiętaj o hashtagach: #ŁączyNasPamięć i #AkcjaŻonkile.
Zachęcamy Was także do udziału w wirtualnych obchodach upamiętniających wydarzenia z 1943 r. W programie m.in.:
wykład prof. Jacka Leociaka o doświadczeniach cywilnych podczas powstania w getcie warszawskim
wirtualny spacer Beaty Chomątowskiej „Tu było getto”
fragmenty „Zdążyć przed Panem Bogiem” H. Krall czytane przez Andrzeja Seweryna, Ambasadora tegorocznej akcji Żonkile.
Wydarzenia będą streamingowane w formie premier na żywo na facebookowej stronie Muzeum POLIN.
Dlaczego żonkile?
Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca powstania. 19 kwietnia składał bukiet żółtych kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu.
Więcej informacji: polin.pl/pl/zonkile-2020-online
Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy.