Przejdź do treści
Wspólna droga, wspólny duch
Data/Czas: 01/03/2018 | 17:00-19:00
Lokalizacja: Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. W. Brandta | Strażnicza 1-3 | Wrocław

Spotkanie autorskie z Annemarie Franke

Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego / Stiftung Kreisau zapraszają na spotkanie z dr Annemarie Franke, autorką książki “Wspólna droga, wspólny duch. Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego 1989-1998″.

Spotkanie połączone z dyskusją odbędzie się 1 marca 2018 o godz. 17.00 w sali nr 13 w Centrum im. Willy’ego Brandta (ul. Strażnicza 1-3, Wrocław).
Rozmowę z autorką oraz prof. Krzysztofem Ruchniewiczem poprowadzi red. Katarzyna Kaczorowska (Gazeta Wrocławska).

 

“Krzyżowa na Dolnym Śląsku stała się symbolem pojednania polsko-niemieckiego. Obraz przekazania 12 listopada 1989 r. znaku pokoju podczas Mszy św. przez kanclerza H. Kohla i premiera T. Mazowieckiego stał się ikoną nowego rozdziału w stosunkach polsko-niemieckich w XX w. Sama Krzyżowa, niewielka wieś w pobliżu Świdnicy, przeżyła na początku lat 90 XX wieku niespotykaną przemianę od „poniemieckiego“ majątku ziemskiego przeobrażonego po wojnie w PGR do Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży i centrum konferencyjnego. Właścicielem obiektu stała się w 1990 r. nowo powstała polska organizacja pozarządowa, Fundacja „Krzyżowa“ dla Porozumienia Europejskiego. Właśnie ta organizacja, jej geneza i ukształtowanie się znalazły się w centrum zainteresowania autorki. W książce pokazała ona jednak, że do wydarzeń tych wiodła długa droga, którą podążała na przekór trudnością grupa osób z obu państw. Na długo przed spotkaniem szefów rządów na dziedzińcu dawnego majątku rodziny von Moltke ukształtowała się ponad granicami politycznymi i narodowymi niewidzialna sieć ludzi i środowisk, którzy angażowali się w uratowanie zabytkowego zespołu pałacowego oraz przeznaczenie go w przyszłości na miejsce spotkań i dialogu międzynarodowego. Dziedzictwo intelektualne „Kręgu z Krzyżowej”, ważnej grupy opozycyjnej w III Rzeszy, której jednym z liderów był ostatni właściciel Krzyżowej Helmuth James von Moltke oraz zorientowana na przyszłość i przełamywanie barier postawa wdowy po nim, Freyi von Moltke stały się ważnym spoiwem tej międzynarodowej inicjatywy.”

 

Źródło: Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.