Przejdź do treści
75 LAT DEFY: HISTORIA I DZIEDZICTWO
Data/Czas: 17/05/2021 - 07/06/2021 | 00:00-23:59
Lokalizacja: | |

Pracownia Badań nad Filmem i Kulturą Audiowizualną Centrum im. W. Brandta i Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. W. Brandta: Dyskusja z udziałem dr Ewy Fiuk, prof. Andrzeja Gwoździa, dr. hab. Konrada Klejsy, prof. Piotra Zwierzchowskiego – prowadzenie: dr. hab. Andrzej Dębski. 17 maja 1946 roku w sowieckiej strefie okupacyjnej powstała Defa, państwowa wytwórnia filmowa późniejszej NRD. Zrealizowano w niej 700 filmów fabularnych, 750 animowanych oraz 2250 dokumentalnych i krótkometrażowych. Po zjednoczeniu Niemiec Defę rozwiązano (1992). W 1998 roku utworzono fundację Defa-Stiftung, której zadaniem jest ochrona i upowszechnianie dziedzictwa filmowego Defy. W ostatnich latach zainteresowanie kinematografią NRD wyraźnie wzrosło, inspirując liczne festiwale i przeglądy filmowe, książki i wystawy. W jednej z publikacji (“Re-Imagining DEFA”, eds. S. Allan i S. Heiduschke, 2016) autorzy zwracają uwagę nie tylko na historię Defy, ale i jej „życie po życiu”.


Z okazji 75-lecia powstania Defy zaplanowaliśmy dyskusję na temat jej historii i dziedzictwa z udziałem specjalistów od problematyki kina niemieckiego oraz polsko-niemieckich relacji filmowych, którymi są (kolejność alfabetyczna):
– dr Ewa Fiuk (Polska Akademia Nauk w Warszawie),
– prof. Andrzej Gwóźdź (Uniwersytet Śląski w Katowicach),
– dr. hab. Konrad Klejsa (Uniwersytet Łódzki),
– prof. Piotr Zwierzchowski (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy).
Spotkanie poprowadzi dr. hab. Andrzej Dębski (Centrum im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego).
Dyskusja odbędzie na platformie Zoom. Link dostępny jest pod adresem.

Zaplanowane spotkanie jest częścią projektu „30 lat Traktatu – 30 lat FWPN. Historia i dziedzictwo filmowe Defy”. Uzupełniają go trzy projekcje filmowe z dyskusjami:
– 24 maja 2021: Mordercy są wśród nas (reż. Wolfgang Staudte, 1946)
– 31 maja 2021: Solo Sunny (reż. Konrad Wolf, 1980),
– 7 czerwca 2021: Klucze (reż. Egon Günther, 1972).
Prelekcje i dyskusje będą się odbywać na platformie Zoom, a filmy (wersje oryginalne z polskimi napisami) będą oglądane przez Vimeo. Szczegóły dotyczące spotkań, wraz z linkami, podane zostaną w odpowiednim czasie na stronie Centrum im. Willy’ego Brandta UWr.
Organizatorzy:
– Europejskie Stowarzyszenie Badań Niemcoznawczych
– OSTPOL E.V.
– Centrum im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego
Partnerzy projekcji filmowych:
– DEFA-Stiftung
– ICESTORM
Dofinansowanie projektu: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.