Przejdź do treści
„1919-1922. Spór o Górny Śląsk. Plebiscyt i podział regionu”
Data/Czas: 04/10/2021 | 11:00-11:00
Lokalizacja: Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej | ul. Górnych Wałów 7 | Gliwice

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej: Serdecznie zapraszamy na wernisaż „1919-1922. Spór o Górny Śląsk. Plebiscyt i podział regionu” , który odbędzie się w ramach 18. Dni Kultury Niemieckiej 4 października br. o godz. 11.00 w holu Urzędu Marszałkowskiego Woj. Opolskiego (przy Sali Orła Białego) na opolskim Ostrówku. Plebiscyt, który odbył się 20 marca 1921 roku zgodnie z postanowieniami kończącego I wojnę światową traktatu wersalskiego, był w dziejach Górnego Śląska wydarzeniem bez precedensu. Nigdy wcześniej ani nigdy później mieszkańcom regionu nie zadano pytania o to, w jakim państwie chcą żyć.

Niepokoje, które wstrząsały regionem przed i po marcu 1921 roku, mimo obecności międzynarodowych sił rozjemczych okresowo przechodziły w fazę zbrojnego konfliktu. Plebiscyt wykazał, że większość Górnoślązaków życzyła sobie, aby ich mała ojczyzna pozostała częścią Niemiec. Wynik głosowania nie dał jednak mocnych podstaw do wytyczenia w regionie granicy państwowej, która w pełni odzwierciedlałaby wolę mieszkańców ducha polskiego i niemieckiego i która byłaby akceptowana bez zastrzeżeń przez obie toczące spór strony. Dlatego też ostateczna linia podziału była raczej wynikiem kompromisu zawartego między europejskimi mocarstwami niż wyrazem preferencji ludności.
Wstęp bezpłatny.
Koordynacja projektu:
Sandra Mazur
sandra.mazur@haus.pl
tel. 77 407 9522

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.