Polsko-Niemieckie Dni Mediow / Deutsch-Polnische Medientage i Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej: Bieżące wydarzenia, wojna w Europie, doświadczenia z przyjęciem uchodźców i uchodźczyń wojennych, katastrofa ekologiczna nad Odrą i aktywność rosyjskiej dezinformacji stawiają media, rządy i społeczeństwa obywatelskie w Polsce i w Niemczech przed wieloma wyzwaniami. Debaty 16. Polsko-Niemieckich Dni Mediów koncentrują się na tych tematach. Podczas tegorocznej konferencji porozmawiamy o tym, jak radzimy sobie z wojną w Europie. Przedstawimy perspektywę europejską, krajową i regionalną – stanowisko naukowców, naukowczyń, przedstawicieli i przedstawicielek mediów oraz NGOsów. Jakie zasoby uruchomiły rządy, samorządy, organizacje pozarządowe oraz obywatele i obywatelki w naszych krajach? Jak te działania oceniają uchodźczynie? Czy wykorzystano know-how i potencjał kontaktów polsko-niemieckich do wsparcia Ukrainy?
W debacie Walka o prawdę: jak rosyjska dezinformacja kształtuje postrzeganie wojny w Polsce, Niemczech i w Ukrainie zapytamy jak/czy działania dezinformacyjne wpłynęły na opinię publiczną i decyzje polityczne w Polsce i Niemczech? Jakie znaczenie ma kampania dezinformacyjna dla społeczności międzynarodowej? Jak oddziałuje na media?
W debacie Dlaczego Europa powinna kochać swoje rzeki? przyjrzymy się skutkom działalności człowieka dla rzek w różnych regionach Europy i spróbujemy wyciągnąć z tego wnioski.
Polsko-Niemieckie Dni Mediów oferują dziennikarzom i dziennikarkom, medioznawcom i medioznawczyniom z obu krajów platformę wymiany poglądów i możliwość osobistych spotkań. Organizatorami 16. Polsko-Niemieckich Dni Mediów są Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej przy finansowym wsparciu ZEIT-Stiftung Ebelin und Gerd Bucerius oraz we współpracy z województwem lubuskim.
Uroczystym akcentem 16. Polsko-Niemieckich Dni Mediów będzie wręczenie Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza-Mazowieckiego podczas wieczornej gali 15 czerwca 2023 r. w Teatrze Lubuskim. Wyróżnione prace wyłonione zostaną spośród publikacji, które rzetelnie informowały o kraju sąsiada i zostały po raz pierwszy wydrukowane lub wyemitowane w Internecie, prasie, radiu i telewizji w Niemczech lub w Polsce w 2022 roku. Z nominacjami można zapoznać się na stronie: nom2023.dnimediow.org. Fundatorami Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej 2023 są Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej i ZEIT-Stiftung Ebelin und Gerd Bucerius oraz trzy polskie województwa: zachodniopomorskie, lubuskie i dolnośląskie i trzy niemieckie kraje związkowe: Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie i Wolny Kraj Saksonia.
16 czerwca 2023 r. zapraszamy na program towarzyszący w Lubuskim Centrum Winiarstwa w Zaborze oferowany przez województwo lubuskie.
Program wydarzenia
Rejestracja