Przejdź do treści
Ukraińscy więźniowie polityczni w rosyjskich więzieniach. Rozmowa wokół książki Stanisława Asiejewa
Data/Czas: 07/12/2022 | 17:00-17:00
Lokalizacja: De Revolutionibus Book & Cafe | Bracka 14 | Kraków

Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ oraz Instytut Studiów Europejskich, we współpracy z Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka Jeziorańskiego we Wrocławiu, zapraszają na rozmowę wokół książki Stanisława Asiejewa pt. “Ukraińscy więźniowie polityczni w rosyjskich więzieniach”. Spotkanie odbędzie się w środę 7 grudnia 2022 r. o godz. 17:00 w De Revolutionibus Book & Cafe przy ulicy Brackiej 14. Stanisław Asiejew jest ukraińskim pisarzem i dziennikarzem, urodzonym w Doniecku. Po wybuchu wojny 2014 roku Donbas zajęli wspierani przez Rosję separatyści, relacjonował on z Doniecka wydarzenia w regionie.

W latach 2015–2017 stworzył około pięćdziesięciu artykułów i fotoreportaży dla Radia Swoboda. W czerwcu 2017 roku został uprowadzony i bezprawnie osadzony w więzieniu; spędził w nim dziewięćset sześćdziesiąt dwa dni. Torturami (był między innymi rażony prądem) zmuszono go do przyznania się, że jest ukraińskim szpiegiem. Dużą część nielegalnego wyroku odsiedział w tajnym więzieniu w bazie wojskowej Izolacja, nazywanym współczesnym rosyjskim obozem koncentracyjnym. Wolność odzyskał pod koniec 2019 roku, w ramach dwustronnej wymiany jeńców między Ukrainą a Rosją.
“Książka opowiada historię, której nie chcieliśmy usłyszeć. W Europie XXI wieku ludzi o odmiennych poglądach poddaje się okrutnym torturom, gwałci, dręczy psychicznie, obraca w niewolników. Wielu ginie bez śladu. Kiedy rosyjscy zbrodniarze usiłują wymazać Ukrainę z mapy, a Ukraińców z historii, nie mamy dokąd uciec przed pytaniami, które niesie ta książka, ani odpowiedziami, których w niej nie znajdziemy. Może prawda o naszym świecie leży pośrodku – tam, gdzie krzyżują się spojrzenia kata i jego ofiary?”

KEW

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.